Svenskarna är ett resande folk
Publicerad 06 Juni 2009
Svenskarna är ett resande folk. Åtta av tio svenskar har varit på utlandssemester någon gång de senaste tre åren, eller planerar en utlandsresa under de närmsta tre åren. Det visar en undersökning som marknadsundersökningsföretaget GfK genomfört.
Svenska resenärer är förhållandevis spontana i sitt resande. 48 procent av resenärerna valde resmål inom en till fyra månader i förväg. 22 procent av dem bestämde resmål inom en månad i förväg. Det innebär att 70 procent bestämmer resmål under de fyra månader som föregår resan.
Vid val av resmål använder svenska resenärer i högre utsträckning än andra européer internet som informationskälla. 31 procent av de svenska resenärerna använder sig av datorn. Det ska jämföras med genomsnittet i övriga Europa som är 19 procent. Personlig rådgivning på resebyrån är också betydligt mer omtyckt i Sverige, 40 procent jämfört med 11 procent. 32 procent av europeiska resenärer frågar ofta grannar och bekanta om råd inför val av resmål. I Sverige är det bara fyra procent som informerar sig på detta sätt.
Varannan svensk utlandsresenär har gjort minst tre längre resor under de senaste tre åren. Det ligger i snitt med övriga europeiska länder. Svenskar är dock flitigare kortresenärer. Av de tillfrågade anger 71 procent att de gjort kortare resor under senare år. Motsvarande siffra i övriga länder där undersökningar utförts var 57 procent.
På sommaren vill svenskar framförallt ta det lugnt och vila upp sig. Av de tillfrågade svarade så många som 70 procent att detta är huvudsyftet med utlandsresan (övriga länder: 54 procent). Samtidigt som svenskarna vill lata sig vill de ha möjlighet till aktiviteter som ska leda till nya upplevelser. Dessa aktiviteter får dock inte vara fysiskt ansträngande. Svenskar värderar i högre utsträckning än andra européer resmålets prestige, skillnad mot hemlandet, atmosfär, boende, mat/dryck, individuella utflyktsmöjligheter, badmöjligheter och mångfald i utbud. Svenskar är jämförelsevis mindre intresserade av museer, sevärdheter och evenemang där lokala seder och bruk visas upp.
Undersökningen genomfördes på uppdrag av Österrikes Turistbyrå.
Bo Sjösten
Läs mer om:
del.icio.us
Digg
Facebook
Google
LinkedIn
Reddit
Slashdot
Technorati
Hitta billigt flyg från Stockholm, Göteborg, Malmö, Köpenhamn eller Oslo med hjälp av vår interaktiva lågpriskarta.

New York? Paris? London? Venedig? Resetips har reportage och guider från hundratals städer och länder.
Irland är en klassisk golfdestination. Vi for dit en vecka i oktober för att prova på lite irländsk höstgolf. Skulle det bli sol, vind, eller vatten?
Läs mer>>>