Hitta bästa lågprisflyget
Hitta billigt flyg från Stockholm, Göteborg, Malmö, Köpenhamn eller Oslo med hjälp av vår interaktiva lågpriskarta.
Senaste Nytt
Allra senaste nytt från resebranschen hittar du hos Travel Insider.
Resereportage och Guider

New York? Paris? London? Venedig? Resetips har reportage och guider från hundratals städer och länder.
Prisvärd lyxkryssning
En rundresa till Medelhavets klassiska städer betyder oftast trängsel, dyra hotell, och dyra restaurangbesök. Prova en kryssning istället - mera avslappnat och klart prisvärt.
Läs mer>>>Venedig på vintern
På sommaren är Venedig en kokande kittel full med turister. Men på vintern är staden både lugnare och vackrare.
Läs mer>>>Sol, vind, och vatten
Irland är en klassisk golfdestination. Vi for dit en vecka i oktober för att prova på lite irländsk höstgolf. Skulle det bli sol, vind, eller vatten?
Läs mer>>>Populärt just nu
I första klass kan du duscha
Emirates lanserar A380
Senast ändrad 26 December 2008
Emirates blir andra flygbolag att ta A-380 i bruk. På första däck finns plats för 399 ekonomiklasspassagerare och på andra däck, som är lika stort bara 90, varav 76 i affärsklass och 14 i första. De får en gemensam lounge ombord. I första kan man duscha, i affärsklass blir det arbetsbord, egen minibar och givetvis lie-flat.
Men det blir inget premiumtillägg för att flyga A-380 hos Emirates. De A-380 som levereras från 2012 kommer att bli två ton lättare och därmed ökar räckvidden till 15,5 timmar, tillräckligt att nå Houston och San Francisco från Dubai. Emirates kommer också att flyga A-380 på kortare sträckor, t ex Indien och då med hela 604 passagerare totalt.
A-380 sätter också en ny standard för utrymme ombord, men det stora flygplanet kräver anpassning och helt nya terminaler på flygplatserna, så det antal platser de kommer att flyga till blir begränsat. Singapore Airlines har dem redan i drift Australien-Singapore-London-New York. Nu kommer Emirates, därefter Lufthansa och Qantas.
Jan Ohlsson
del.icio.us
Digg
Facebook
Google
LinkedIn
Reddit
Slashdot
Technorati



