Tredje gången gillt

Det är inte lätt att vara Independence of the Seas. Störst världen, men med två lika stora syskon och nästa år brädad av en storasyster i samma rederi; Royal Caribbean.

Då får man göra det mesta möjliga av situationen. Stanna i Europa, när syskonen är i Västindien t ex. Det är trendigt. Kryssa i Europa är mest inne. Östersjön ökar mest. Medelhavet anses nu kryssbart året om.

Royal Caribbeans Independence of the Seas tar 4 375 passagerare, men stor som 25 fotbollsplaner finns det plats för alla.

Hurtigruten
Foto: Bo Sjösten

Independence of the Seas i sin första hamn på jungfruturen - Oslo..

Den s k Freedom-klassens kännetecken är bl a H20 –zonen fylld med interaktiva vattenkanoner, bubbelpooler och bassänger med vattenmotstånd. På kvällen förvandlas området till nattklubb med spektakulär ljussättning. FlowRider, spektakulärt placerad i aktern, pumpar 110 000 liter vatten i surfvågen varje minut. Det är inte alltid lätt att stå lull och du kan fara iväg i 35 km/tim.

De här aktiviteterna är faktiskt svenskkonstruerade, av Arkitektbyrån AB i Göteborg!

Också Independence har som sina syskon jacuzzi för 16 som hänger över skeppssidan 34 meter över vattenytan.

Vad har Independence som inte de andra har?

Främst är det komforten som slipats ytterligare.

Hon blir först med det nya sängprogrammet, ännu stabilare sängar med 20 cm madrass och 5 cm övermadrass i mikrofiber, 220 trådars vävda bomullslakan och mikrofiberkuddar gånger två i breda sängar.

Uppvärmda bassänger ombord.

Underhållning

Underhållningsutbudet verkar lite mer anpassat till europeisk konkurrens.

Hurtigruten
Foto: Bo Sjösten

Isshowen är spektakulär.

Isshowen Strings är t ex en rafflande ren isdans. Här är det krinoliner, glittrande venedigmaskerad och t o m själve Strauss som bjuder upp till wienervals, innan det blir kosackdans och tango - allt på skridsko, med kvinnlig violinartist utan skridskor. Är det konkurrenten MSC:s vurm för opera och klassisk musik man sneglat på eller helt enkelt Let’s Dance - som nu visst kommer i skridskoform?

Även maten ombord har anpassats lite mer till europeiska gomsegel, medger RCCL, även om man håller hårt på likheten över hela flottan. Fast variationerna har ökat, så ock den europeiska andelen passagerare och destinationer.

 Drygt 29 ton grönsaker går åt varje vecka, lika många ton frukt tillkommer, men det gör också 18 000 pizzabitar och 19 000 öl samt 2900 flaskor vin. Tur att det finns 126 träningsmaskiner i fartygets Fitness Center.

Hurtigruten
Foto: Bo Sjösten

Överallt ombord möts man av ett leende - här i kasinot.

Plattskärms TV och trådlöst nätverk finns i alla hytter.

Kapten Teo Strazcic är stolt över de allra senaste datorprogrammen ombord. Sjökort och radar är idag på samma skärm, så sikten har mindre betydelse. Kapten Strazcic minns tidigare fartyg där han en gång fick en stor hjälp av Los Angeles poliskår som ställde en lång rad polisbilar med vispande blåljus på kajen i tät dimma, vilket gjorde att Strazcic kunde ”landa mjukt”.

Full orkan är inget problem, även om den undviks av komfortskäl. Fartyget kan stoppa på ett par längder från full fart och gira närmast runt sin egen axel.

- Vi kan göra det, utan risk att välta, men vi gör det ogärna, det skulle t ex inte bli något vatten kvar i poolerna, men nog tål hon kraftig krängning utan risk för säkerheten.

Hurtigruten
Foto: Bo Sjösten

Två av de många poolbarerna på Independence of the Seas.

Datorn optimerar också färden och farten genom vågor och strömmar. Det spar bränsle, spar på miljön och på passagerarnas magar, allt görs för att undvika gungande.

På premiärturen drog man på full fart en enda gång. Detta gör att fartyget pressas ned något i vattnet. Maskinrummet kan leverera 102 000 hästkrafter. Det behövs vid passage under Stora Bältbron. Nu kan Aker Yards i Finland åtminstone inte bygga större fartyg på höjden. Independence har med sin höjd av 63,75 meter har inte stort mer än en meter tillgodo på några av världens största broar, bl a Stora Bältbrons 65 meter fri höjd.
Teo Strazcic arbetar tre månader ombord och har så ledigt i tre. Då reser han hem till Dubrovnik, till fru och tre döttrar, som så ofta de kan också är med ombord. Hemma blir det spjutfiske och landskapsmålning. Inga marinmålningar dock.

- Att vara kapten på Independence är som att vara borgmästare i en mindre stad, tycker kapten Strazcic.

Hurtigruten
Foto: Bo Sjösten

Alltfler kvinnliga sjöofficerare finns ombord på Independence of the Seas.

Alltfler kvinnliga sjöofficerare finns ombord, på Independence är en av dessa från det allt annat än kustnära Las Vegas. Första ordinarie kvinnliga kapten i RCCL är f ö  svenska.

På Independence kommer de 1400 besättningsmedlemmarna från 63 olika länder.

 Det finns tolv kök, varav det största är i tre våningar. Här produceras 25 000 mål mat om dagen av en kökspersonal på 245, varav 156 kockar! Mixern i konditoriet är på 120 liter. 1,8 miljoner liter havsvatten omvandlas varje dag till färskvatten.  Att de nya ismaskinerna drar 65 procent mindre vatten är en bra miljöinvestering, eftersom det går åt 35 ton iskuber per dygn. 530 ton är inte vikten på fartyget, utan på allt vatten i poolerna.

Independence of the SeasShopping ombord är också viktig och priserna, inklusive readagar, är ofta konkurrenskraftiga. Förutom sprit, parfym och sådant satsar RCCL mycket på mode; från pikétröjor till aftonklänningar.

Independence är glitter och glamour i amerikansk stil, även om Independence faktiskt är rätt återhållen i färgsättning. För ett mindre tillägg kan du boka bord i någon av de fem specialrestaurangerna ombord, det brukar vara högst prisvärt. Huvudrestaurangen i tre plan har sin obligatoriska kristallkrona och atlantångarstuk. Bufférestaurangen Windjammer har en mycket bra placering med fri sikt akteröver, även om t ex frukost blir en större upplevelse i a la carten eller varför inte, utan avgift, direkt till din balkong. Hytterna är rymliga, så här betyder större fartyg mer plats åt var och en.

Lyxkryssning är det dock inte,. Den distinktionen tål att göras. RCCL håller hög och förstklassig profil. Lyx är ett snäpp upp till. Charterkryssning, när det görs med äldre tonnage, är dock ett snäpp ner.

RCCL:s mycket aktivetsinriktade image skapar ett paradis för barn och sportiga. Men du kan också lugnt bara vara åskådare, utan att störas i din eventuella ambition på ”not do anything” semester.

Hurtigruten
Foto: Bo Sjösten

Att vara kock ombord på Independence betyder inte bara matlagning.

Köken ombord har en utmaning i att fartygen blir allt större. Att ändå kunna beställa en grand marnier sufflé, som dessutom kyparen snittar vid bordet individuellt och häller vaniljsås i, så den stiger, inte sjunker platt ihop, sker med bravur. Inte lätt när restaurangen kan ta tvåtusen gäster. Rostbiffen var perfekt mör. Räkcocktailen var fräsch. Servicen snabb och vänlig.

Den allra största utmaningen för framtiden är att få logistiken att fungera, utan att rutinen blir en plåga och upplevelsen slätas ut. 420 000 liter färg, 160 kilometer rör och 5800 kvadratmeter fönster skapar i sig inte en ”självständig” Independence of the Seas. Det gör passagerare och besättning i symbios.

Däri ligger utmaningen för hur Independent Independence kan bli, för att inte tala om nästa generation; Genesis, än större, mer och fler av allt.

Jag antar att RCCL:s stolthet över att 90 procent av Independence besättning har tidigare erfarenhet från rederiets fartyg skvallrar om att de tar möjligheten av ett kommande problem på allvar.

Det är inte lätt att driva någon massmarknad med fyra stjärnor.

Independence of the Seas förefaller ännu hålla måttet.

Inte undra på att Independence kostat 7,8 miljarder SEK att bygga. Är man 40 meter längre än Eiffeltornet har man väl dessutom rätt att sträcka på sig.

Text: Jan Ohlsson

Fakta om Independence of the Seas

Independence of the Seas är ett av fartygen i RCCLs Freedom Class. I klassen ingår också Freedom of the Seas som sjösattes 2006, samt Liberty of the Seas som sjösattes 2007. Independence kommer att segla mestadels i Europa, medan de andra två håller sig mest i Västindien.

Hur stor är då Independence?

Independence of the Seas tar 4375 passagerare samt ytterligare 1360 anställda. Hon är 339 meter lång och väger 160 000 bruttoton. Trots den stora mängden passagerare så är ytan per passagerare större än på något annat fartyg. Så även när fartyget är fullsatt så ska det inte kännas trångt.

  • En matsal på tre våningar där 240 kockar jobbar. Tillsammans serverar de dagligen 12 000 måltider.
  • Totalt finns det 7 restauranger ombord samt ett stort urval av caféer och barer.
  • Personalen kommer från fler än 40 olika länder.
  • Fartyget har kapacitet att varje dygn omvandla 1,8 miljoner liter havsvatten till färskvatten.
  • 530 ton är den sammanlaga vikten på allt vatten i fartygets pooler och bubbelpooler.
  • Fartygets totala yta motsvarar 25 fullstora fotbollsplaner.
  • 35 ton isbitar produceras varje dygn.

 

Hurtigruten
Foto: RCCL

Independence of the Seas

Senaste Nytt

↑ Kopiera till din egen webbsida

INDEPENDENCE OF THE SEAS

Liberty of the SeasVärldens största kryssningsfartyg har gjort sin jungfru kryssning. Kryssningstips var med ombord. Läs mer

MATEN ALLT VIKTIGARE

Liberty of the SeasMaten är en av höjdpunkterna på en kryssning. Likaså de allt mer spektakulärt designade restaurangerna. Läs mer

NYA TRENDER OCH STILAR

Rum med havsutsikt eller ett liv med vida vyer. Kryssningar är på väg att slå igenom på bred front även i Sverige. Överetablering är ett faktum redan i Västindien, om några år i Medelhavet. Men konkurrens pressar priserna till kanske världens mest prisvärda lyxsemester. Läs mer

MSC KRYSSAR EUROPEISKT

MSC Orchestra i Genuas hamnItalienska MSC är ett av de snabbast växande kryssningsrederierna och har en hel orkester fartyg att spela med, varav flera gör Medelhavet även vintertid. Läs mer

NORDNORGE MED HURTIGRUTEN

HurtigrutenEn mer exotisk resa så nära oss får man leta efter: Med Hurtigruten till Nordkaps snögräddade stup i Kongekrabbans, späckhuggarens och de nya rikedomarnas Barents hav. Läs mer

GUIDE TILL "RIKTIGA " KRYSSNINGAR

Kryssa i VästindienAldrig kryssat någon gång? Det finns många frågor att besvara, både innan man bokar och när man väl kommit ombord Vi går igenom allt från början till slut. Läs mer

NÄRKRYSS

NärkryssDet finns många förutfattade meningar om Finlands kryssningar, särskilt bland stockholmare. Men på samma färja ryms en hel del olika resenärer, med olika mål och upplevelser i sikte. Det kan vara röj eller hummer och champagnekryssning på en och samma båt eller tur. Vi går igenom alternativen. Läs mer