Vin åt folket

-Vår idé är att du ska få ett bättre vin för samma pris som du normalt handlar vin för hemma. Det gäller i viss mån även sprit. Vi satsar stort på whiskey och hos oss får du en single malt för samma pris som en vanlig blended hemma.

Det säger Bengt Carlström, inköpschef för tax-free på Birkas Birka Paradise och Birka Princess och inleder därmed vår nya serie om viner till lufts och till sjöss.

-Vi tittar givetvis hela tiden på vad som säljs på Systemet. Vi ser att den övervägande delen viner som säljs ligger under 100 kronor och därför kostar de allra flesta av våra 150 vinsorter mellan 60 och 80 kronor, men ska ge vin som hemma skulle kosta runt 100.

I den teorin får han samma vecka som intervjun görs stöd av vinkrönikören Bengt-Göran Kronstam i Dagens Nyheter som sågade de flesta av nyheterna för Systembolagets septembersatsning.

"På budgetnivå är det annars inte mycket som erbjuds, trots att bara ett par tre av hundra sålda flaskor i Systembolagets hela försäljning ligger över hundra kronor. När det gäller nyheterna dominerar däremot lyx, samlar och provningsvinerna fullständigt. Förvånande för ett företag som har hela svenska folket som kundkrets."
Så Birka får väl ta över folkligheten.

- Vi gynnas lite av att Finland och Sverige har olika tullbestämmelser, säger Carlström vidare. Vi har ju bara svenska kunder på väg till Sverige. I Sverige går allt upp till 15,1% som vin, t ex även svag likör, portvin, vermouth- i Finland tas däremot hänsyn även till tillverkningsmetoden, vilket begränsar utbudet och komplicerar sortimentet för färjor som trafikerar egentliga Finland.

- Den svenska tullens liberalare hållning har gjort framförallt vermouth, även sådan smaksatt med t ex apelsin eller lime till en storsäljare ombord, medan sherry, portvin o dy är i nedan.

Vodka och brännvin har minskat i betydelse ombord på Birka, liksom cognac. Finland och Norge är cognacsdrickare av rang, men svenskarna är, och rätt ensamma om att vara helt inne på whiskey. Trots en egen avdelning på Birka ska denna nu utökas ytterligare med flera små single maltmärken- de stora finns redan rikligt representerade och kräsna kunder väljer och vrakar.

- Vi har också provsmakningsmöjligheter av single malt i t ex vår Havanabar ombord på Birka Paradise till rimligt pris.

- Vad gäller sprit är det annars smaksättning som gäller. Vodka Vanilj, mango, tranbär, lakrits ja egentligen det mesta. Inget för sillbordet direkt.

- Vårt senaste intag är Bacardi Coconut, efter tryck från kunder som stött på det i Danmark, säger Bengt Carlström. Rom och särskilt mörk som dricks som whiskey är en annan trend.

- Campari, Galeano, calvados är exempel på sådant som finns, men minskat kraftigt.

- Yngre efterfrågor mycket mjölkbaserade likörer, som Baileys och Dooleys. Xanté, som först hette päroncognac, är en produkt som kom från ingenstans och bara växer. Nu har vi t o m introducerat den på en liters buteljer. Champagne hare aldrig varit en storsäljare hos oss, men vår egen tyska Birka Celebration (70 SEK) säljer mycket bra och tycks hålla den prisnivå kunderna vill ge för mousserande.

- Allt vin som säljs i restaurangerna ska också finnas i butik, en del då i specialsortimenthyllan. Där finns t ex en amorone (220), Morgon (95), Baron de Ley 96 (130) men också några betydligt dyrare. Introduktionen via restaurangen fungerar ofta som lockelse för butikköp. Här är trendförändringen monumental. Bengt Carlström visar en tio år gammal vinlista, där Bourgogne, Bordeaux, Beaujolais, Medoc har egna rubriker sida upp och sida ned och så avslutas med en vinjett för Spanien med ett fåtal sorter. Idag har Frankrike en egen avdelning för allt sitt utbud, mindre än många andra länders.

- Svenskar vill ha icke-europeiska viner i allt högre grad, främst Sydafrika, Australien och Chile, Rött ökar kraftigt och svarar idag för 2/3 av försäljningen. Men vi söker också ta in udda partier. Vi har haft Kina. Just nu finns Kanada och Israel (Yarden Mont Hermon) ombord. Argentina växer.

Vad gäller tyska vita dominerar fortfarande de "relativt söta" stora märkena.

- Jag vet, säger Bengt Carlström. Vi har gjort upprepade försök att ta in torrare, fina tyska kvalitetsviner, men efterfrågan finns helt enkelt inte. Det är synd.

Boxar är inget Birka satsar på, men de finns. Tullbestämmelsena, med nästan obegränsad volyminförsel av öl, gynnar t ex stora märken och omöjliggör små kvalitetsölmärken. Priset avgör allt.

Tobaksförsäljningen har minskat kraftigt, men snus ökar med fler märken. Nu kommer t ex Prince Snus.

Senaste Nytt

↑ Kopiera till din egen webbsida

INDEPENDENCE OF THE SEAS

Liberty of the SeasVärldens största kryssningsfartyg har gjort sin jungfru kryssning. Kryssningstips var med ombord. Läs mer

MATEN ALLT VIKTIGARE

Liberty of the SeasMaten är en av höjdpunkterna på en kryssning. Likaså de allt mer spektakulärt designade restaurangerna. Läs mer

NYA TRENDER OCH STILAR

Rum med havsutsikt eller ett liv med vida vyer. Kryssningar är på väg att slå igenom på bred front även i Sverige. Överetablering är ett faktum redan i Västindien, om några år i Medelhavet. Men konkurrens pressar priserna till kanske världens mest prisvärda lyxsemester. Läs mer

MSC KRYSSAR EUROPEISKT

MSC Orchestra i Genuas hamnItalienska MSC är ett av de snabbast växande kryssningsrederierna och har en hel orkester fartyg att spela med, varav flera gör Medelhavet även vintertid. Läs mer

NORDNORGE MED HURTIGRUTEN

HurtigrutenEn mer exotisk resa så nära oss får man leta efter: Med Hurtigruten till Nordkaps snögräddade stup i Kongekrabbans, späckhuggarens och de nya rikedomarnas Barents hav. Läs mer

GUIDE TILL "RIKTIGA " KRYSSNINGAR

Kryssa i VästindienAldrig kryssat någon gång? Det finns många frågor att besvara, både innan man bokar och när man väl kommit ombord Vi går igenom allt från början till slut. Läs mer

NÄRKRYSS

NärkryssDet finns många förutfattade meningar om Finlands kryssningar, särskilt bland stockholmare. Men på samma färja ryms en hel del olika resenärer, med olika mål och upplevelser i sikte. Det kan vara röj eller hummer och champagnekryssning på en och samma båt eller tur. Vi går igenom alternativen. Läs mer