Hitta bästa lågprisflyget
Hitta billigt flyg från Stockholm, Göteborg, Malmö, Köpenhamn eller Oslo med hjälp av vår interaktiva lågpriskarta.
Senaste Nytt
Allra senaste nytt från resebranschen hittar du hos Travel Insider.
Resereportage och Guider

New York? Paris? London? Venedig? Resetips har reportage och guider från hundratals städer och länder.
Prisvärd lyxkryssning
En rundresa till Medelhavets klassiska städer betyder oftast trängsel, dyra hotell, och dyra restaurangbesök. Prova en kryssning istället - mera avslappnat och klart prisvärt.
Läs mer>>>Venedig på vintern
På sommaren är Venedig en kokande kittel full med turister. Men på vintern är staden både lugnare och vackrare.
Läs mer>>>Sol, vind, och vatten
Irland är en klassisk golfdestination. Vi for dit en vecka i oktober för att prova på lite irländsk höstgolf. Skulle det bli sol, vind, eller vatten?
Läs mer>>>Populärt just nu
Berg och undersköna vyer
Montenegro blir grönt resmål
Senast ändrad 17 Maj 2010
Det är de inte ensamma om. Men eftersom Montenegro är ett relativt nytt resmål, finns förutsättningarna för att bygga en infrastruktur som är både hållbar, grön och med kvalité från grunden.
En fördel är också den begränsade ytan. Montenegro är ungefär lika stort som Cypern. På den ytan finns över 150 bergstoppar högre än 2000 meter, den högsta 2534 meter. Detta i ett land som dessutom har 240 soldagar och stränder längs Adriatiska Havet.
Givetvis har Montenegro redan en hel del turister, främst badturister och skidturister. En av de första turistgrupper som växte sig stora här var ryssarna, med vissa excesser som följd. Den välkänt måleriska semesterön Sveti Stefan blev en tid helt stängd, utom för en liten grupp ryska rikemansresenärer. Men i år öppnar den igen under lyxhotellgruppen Aman Resorts, där också lyxhotellet Villa Milocer, tidigare residens för den Montegrinske kungen.
Montenegro satsar på högkvalitativt boende. Det finns t ex 29 fyrstjärniga boutique-hotell. Den egyptiska hotellgruppen Orascom bygger en hel hotellby med 18 håls golfbana i Kotorbukten på Lusticahalvön.
En kanadensisk investerare bygger Porto Montenegro som ska bli en av Europas allra exklusivaste marinor med ankringsplats för 800 båtar.
Slovenska Beach i Budva, Montenegro.. [Foto: Bratislav Tabaš]
Hotellkedjor som Hilton och Marriott kan komma att bygga i huvudstaden Podgorica, bl a med tanke på konferensmarknaden.
Men nu är det inte bara spektakulär lyxturism som planeras för. En nätverk av vandrings- och cykelleder (mountainbike) sträcker sig över 6000 spektakulärt vackra kilometer. Nya rutter invigs varje år och skyltas upp enhetligt. 17 särskilt vackra cykelrutter har listats i ”Wilderness biking Montenegro”, som sträcker sig över 1700 kilometer totalt och boken har tryckts på på vattensäkert papper för utomhusbruk.
Montenegro vill att turisterna ska komma in bland alpängar och sjöar, ibland med hisnande utsikt över Medelhavet. En sådan vandringsled längs 182 kilometer har nyligen skyltats klart.
Men man vill också framhålla sin mat, mycket fisk. Den vackra sjön Skadar har även den 48 fiskarter, där karpen gärna serveras med torkade plommon, äpplen och lök. Vranac och Krstac heter två lokala druvor av vilka man numera gör kvalitetsviner längs sjön. Såväl röda som vita viner produceras. Rökt skinka och många ostar är andra delikatesser. Loza och rajika är varianter på den lokala brandyn.
Flygplatser finns i Podgorica och Tivat. Montenegro Airlines öppnar en linje i maj 2010 till Köpenhamn. Blue 1 flyger från Helsingfors. Apollo har charterflygningar till Montenegro.
Black Lake, Montenegro [Foto: Nije Bitno]
Montenegro har totalt 685 000 invånare och officiellt språk är montegrinska. Huvudstaden Podgorica har 140 000 invånare.
Stora investeringar görs i återvinningsbar energi och vattensystem. Nordiska experter har anlitats för att bygga upp marknadsföringen som grönt turistmål. Ett av fem arbetstillfällen i Montenegro finns inom turismen.
Inget visa behövs och valutan är euro.
I Sverige har 2010 följande arrangörer resor till Montenegro
http://www.apollo.se
http://www.primatravel.com
http://www.solresor.se
http://www.montenegro.travel är landets officiella websida.
Jan Ohlsson
del.icio.us
Digg
Facebook
Google
LinkedIn
Reddit
Slashdot
Technorati
Kommentarer
Kolla in http://www.alltommontenegro.se för tips om Montenegro
Inlagd av . den 07/10 2011 kl. 18:07Montenegro is amazing! Such an amazing trip I had there some years ago! and of course their famous kasino Maria in the James Bond movie was also really great to see. I will definitely advise you visit this amazing country



