Resetips header

Hit reser chartersvenskarna i sommar

Charterresemålens fem-i-topp

Publicerad 06 Juni 2009

Charterresemålens fem-i-topp (just nu): 1) Mallorca, 2) Turkiet (södra kusten), 3) Kreta, 4) Rhodos, 5) Cypern.

Det ska vara ett klassiskt charterresemål i sommar. Bäst bokar Mallorca, Turkiet, Kreta, Rhodos och Cypern. Både Mamma-Mia succén och Idol-Kevin påverkar sommarens resor, och allt fler resenärer väljer att resa “all-inclusive”.

SAS flyger i sommar 200 000 charterresenärer till semestern åt 13 olika researrangörer. Det ger en god överblick över hur svensken väljer charterresemål i år.

- De klassiska charterresemålen lockar mest i sommar, gärna med “all-inclusive” som ger god koll på utgifterna. Troligen är det ett utslag av lågkonjunkturen, säger Niclas Härenstam, presschef SAS i Sverige.

De klassiska charterresemålen kring Medelhavet upplevs som säkra ur alla aspekter, och det stärker den rådande trenden att de närmare resmålen ökar i popularitet samtidigt som intresset för semesterresor längre bort under sommaren minskar.

TV, film och andra medier påverkar alltid resandet. De grekiska öarna Skiathos och Skopelos har till exempel blivit hett eftertraktade efter filmatiseringen av ABBA-musikalen Mamma-Mia.
Kevin Borg, förra årets vinnare av Idol, har lockat många resenärer till Malta som är en nyhet i SAS utbud för sommaren. Många avgångar är redan helt fullbokade.

- Genom att även sälja charterplatser på reguljära flygningar blir valmöjligheten maximal för resenärerna. Antingen köper man ett färdigt paket och kan uteslutande ägna sig åt att ha ledigt, eller så väljer man att själv komponera ihop sin semester vad gäller resa, boende och reslängd, säger Niclas Härenstam.

Bo Sjösten

Läs mer om: cypern (5)  kreta (2)  mallorca (4)  sas (21)  turkiet (7) 


del.icio.us Favicon  del.icio.us Digg Favicon  Digg Facebook Favicon  Facebook Google Favicon  Google LinkedIn Favicon  LinkedIn Reddit Favicon  Reddit Slashdot Favicon  Slashdot Technorati Favicon  Technorati



    Turkiets Riviera

    Sydöstra Turkiet är vår favorit i Medelhavet och kan väl konkurrera med Mallorca. Det är Turkish Delight hela vägen.

    Publicerad 24 Oktober 2009 • Läs mer>>>

    Svenskt flygbolag i kraftig tillväxt

    Helsvenska MCA Airlines har under våren byggt upp ett nytt nät reguljära flyglinjer. Bland dem märks Arlanda-Larnca på Cypern, den enda reguljära non-stoplinjen mellan Sverige och Cypern, avsedd att trafikeras året runt. Från Arlanda trafikerar MCA Airlines också Erbil och Sulimaniya i Kurdistan, flera gånger i veckan, samt Beirut i Libanon och Aten samt Thessaloniki i Grekland.

    Publicerad 06 Juni 2009 • Läs mer>>>

    Boardingkort i mobiltelefonen

    Från och med den 15 april går det under en försöksperiod att få sitt boardingkort direkt till mobiltelefonen. Inom en snar framtid kan bordingkort på papper helt komma att försvinna.

    Publicerad 22 April 2009 • Läs mer>>>

    Från utrikes till inrikes

    SAS erbjuder nu sina kunder genomcheckning av bagage från utrikesdestinationer till SAS svenska inrikesdestinationer.

    Publicerad 02 April 2009 • Läs mer>>>

    Ny svensk flyglinje till Cypern

    MCA Airlines öppnar 5 april Arlanda-Larnaca non-stop med en MD-83. Linjen avses trafikeras året runt. MCA är ett av de flygbolag som nu går i spetsen för att återintroducera service ombord inkluderad i biljettpriset, med gratis mat och när det är möjligt t o m förfriskningar i gaten.

    Publicerad 10 Mars 2009 • Läs mer>>>

    Bubblaren Belek

    Sol och bad. Förstklassig golf. Till och med skidåkning. Allt avrundat med förnämliga hotell. Bubblaren Belek har det mesta.

    Publicerad 17 Februari 2009 • Läs mer>>>

    Istanbul - Europas mest exotiska stad

    Istanbul är vibrerande, ung och ändå med uråldriga rötter, fylld av skönhet, sevärdheter och nattliv. Dessutom har det gamla Miklagård hamnstadens livspuls. Sundet mellan Asien och Europa är dess livsnerv.

    Publicerad 15 Februari 2009 • Läs mer>>>

    God service betalar sig

    Trängd av gryende konkurrens gjorde Turkish Airlines tvärtemot SAS. Fri mat och dryck i ekonomiklass, fokus på punktlighet och service och en kraftfull expansion som just nu betalar sig i rekordvinster.

    Publicerad 14 Februari 2009 • Läs mer>>>

    Nya linjer med Ryanair

    Ryanair flyger från 1 april 2009 Skavsta-Zadar i Kroatien och Skavsta-Palma de Mallorca, båda linjerna två gånger i veckan. Ryanair har nu 37 linjer från Skavsta.

    Publicerad 29 Januari 2009 • Läs mer>>>

    Stora förbättringar för sydsvenska resenärer

    Fler flygmöjligheter för sydsvenskar från Copenhagen Airport och snabbare och fler tåg till flyget under 2009. Detta trots att även Köpenhamn minskat trafiken totalt med åtta procent.

    Publicerad 21 Januari 2009 • Läs mer>>>



    Sida 1 av 4 -  1 2 3 >  Sista »



    Lägg till en kommentar

    Namn:

    Email:

    Kom ihåg mig

    Maila mig när nya kommentarer läggs till

    Skriv av ordet rutan härnedan:




Hitta bästa lågprisflyget

 

Lgpriskartan

Hitta billigt flyg från Stockholm, Göteborg, Malmö, Köpenhamn eller Oslo med hjälp av vår interaktiva lågpriskarta.

Senaste Nytt

Resereportage och Guider


Guides

New York? Paris? London? Venedig? Resetips har reportage och guider från hundratals städer och länder.



Sol, vind, och vatten

Doonbeg, Ireland

Irland är en klassisk golfdestination. Vi for dit en vecka i oktober för att prova på lite irländsk höstgolf. Skulle det bli sol, vind, eller vatten?

Läs mer>>>

Fler Reportage



Populärt just nu

Annons








Copyright 2005-2009 Resetips. All rights reserved.